Strona koncernu Noratel

G Gdzie byśmy byli gdyby nie nasi pracownicy – Program Kaizen

           

Świat i rynek pędzą naprzód. Aby za nimi nadążyć firma musi być coraz bardziej elastyczna, by spełniać rozmaite, indywidualne wymagania klientów. Jest to wielkie wyzwanie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stale musimy się rozwijać zarówno jako przedsiębiorstwo, ale również jako pracownicy. Wielkie zmiany nie zawsze są konieczne, dlatego po wielu analizach postawiliśmy także na rozwój „małymi krokami” z dnia na dzień doskonaląc swoje miejsce pracy.

            Z dniem 1 października 2018 roku w oddziale Noratel Polska wystartował systemem sugestii pracowniczych – Kaizen (w wolnym tłumaczeniu „zmiana na lepsze”).Program w głównej mierze skupia się na pomysłach pracowników bezpośrednio związanych z procesem wytwarzania m.in. pracownikach produkcji, kontroli jakości oraz magazynu. Wdrażane pomysły mają wpływ zarówno na jakość i efektywność, ale także bezpieczeństwo czy środowisko. Wszystkie nawet najmniejsze pomysły są rozpatrywane i doceniane, a niektóre z nich potrafią przeradzać się w duże projekty, których wdrażanie trwa miesiącami.

Pojawia się jedno zasadnicze pytanie: Dlaczego akurat program Kaizen ?  

            Teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką, a najlepiej wiedzą o tym pracownicy. To oni codziennie mierzą się z różnymi trudnościami, na które znajdują swoje uniwersalne rozwiązania - czasami jest to nowy przymiar, czasami uchwyt do podtrzymania, a innym razem zmiana układu stanowiska, specjalny stojak czy innowacyjne narzędzie pracy.  Właśnie do takich osób jest skierowany program Kaizen.

Dzięki niemu doceniamy ich zaangażowanie i to w jaki sposób poradzili sobie z danym problemem oraz uprościli pracę nie tylko sobie, ale też innym. Każdy pomysł mający wpływ na jakość, ergonomię pracy, bezpieczeństwo, środowisko, redukcję odpadu czy doskonalenie procesu jest składany na specjalnym formularzu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pomysł jest wdrażany, tak szybko jak to możliwe w zależności od aktualnie dostępnych zasobów.
Zeszły rok przyniósł nam 108 pomysłów z czego aż 61 z nich zostało zrealizowanych, a kolejne są albo w trakcie wdrażania albo w trakcie rozpatrywania.

            Pracownicy którzy zgłosili swoje rozwiązania i zostały one zrealizowane, co kwartał mogą odebrać nagrody w postaci bonów. Oczywiście by docenić zaangażowanie, co kwartał oraz na zakończenie roku wybierane są najlepsze pomysły za które pracownicy otrzymują nagrody specjalne. Są to pomysły, które znacząco wpłynęły na zmiany w Noratel Polska i w kreatywny sposób przyczyniły do naszego rozwoju. Ostatnim Kaizenem kwartału został uznany pomysł Pana Grzegorza Pytla za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy oraz liczymy na kolejne tak trafne rozwiązania !

            Liczymy, że w obecnym roku będzie podobnie i jeszcze nie raz zostaniemy zaskoczeni przez naszych pracowników ich kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania pojawiających się problemów. Jednocześnie cieszymy się, że nasi pracownicy mają realny wpływ na zachodzące w firmie zmiany, a my stajemy się dla nich bardziej dostępni.

Dawid Pawelczyk
Spec. ds. Lean,
Koordynator Kaizen 

Aktualne oferty pracy
Jak napisać naprawdę dobre cv - krótki poradnik.
Znajdziesz tu wskazówki jak napisać dobre CV.
Najnowsze aktualności
Światowy Dzień Wiatru
Światowy Dzień Wiatru to wydarzenie, które odbywa się co...
Noratel a Covid-19
Epidemia COVID-19 rozprzestrzeniła się w bieżącym roku szybko. N...
Ekologia w Noratelu
Ekologia w biznesie przestała być już modą. Obecnie dbałość o ot...