Strona koncernu Noratel

T Transformator - co to w ogóle jest?

Czy zastanawialiście się co tow ogóle jest transformator i do czego służy?

Postaram się wam trochę przybliżyć ten temat.

Dla wielu osób ten temat jest całkowicie obcy. Muszę przyznać, że do niedawna i ja znajdowałam się w tym gronie. Na szczęście jednak koledzy z działu technicznego zdołali nieco rozjaśnić mi w głowię. Dlatego z góry dziękuję im za udział w powstaniu tego materiału!

Transformatory mogą być malutkie – ważyć ok 100 gram, albo naprawdę duże – największy jaki produkujemy waży prawie dwie tony! Ku mojemu zdziwieniu spotykamy się z nimi niemal codziennie i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy jak istotne jest ich działanie. Do czego zatem są one nam potrzebne?
Krótko mówiąc – do korzystania z prądu elektrycznego. Zmieniają wysokie napięcie w sieci i przekształcają na taką energię elektryczną , którą możemy wykorzystać w przeróżnych urządzeniach. Czasem, w zależności od potrzeb, dzieje się odwrotnie. Czyli niskie napięcie przekształcane jest na wysokie.
Prosty przykład :
Wszyscy chyba lubimy relaks w wannie z hydromasażem. Aby powstawały bąbelki, urządzenie – nie wanna 😉 musi być podłączone do prądu. W gniazdku jednak płynie prąd o napięciu 230V. Gdyby doszło do przebicia w czasie gdy my spokojnie odpoczywamy, nie skończyłoby się to dla nas dobrze. Powiedziałabym, że na pewno tragicznie. I tu z pomocą przychodzi właśnie transformator. Zamienia on wysokie napięcie na takie, które może być bezpiecznie wykorzystane i zapewnia separacje obwodów.

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę przybliżyć wam istotę działania transformatorów i nie jest to już tak całkiem obce pojęcie.

Aktualne oferty pracy
Starszy specjalista ds. księgowości i finansów
Firma Noratel Sp. z o.o. poszukuje starszego specjalisty ds. ksi...
Pracownik produkcji - monter
Pracownik produkcji - monter Dział: ProdukcjaMiejsce pracy: Szcz...
Najnowsze aktualności
Światowy Dzień Wiatru
Światowy Dzień Wiatru to wydarzenie, które odbywa się co...
Noratel a Covid-19
Epidemia COVID-19 rozprzestrzeniła się w bieżącym roku szybko. N...
Ekologia w Noratelu
Ekologia w biznesie przestała być już modą. Obecnie dbałość o ot...